Rámeček pro připevnění Z-Finderu k zrcadlovkám s menším tělem a battery gripem

Rámeček pro připevnění Z-Finderu Pro či Z-Finderu V2 k zrcadlovkám s menším tělem, které mají nasazený battery grip, pomocí Gorilla Plate.
Výrobce: Zacuto
Dostupnost: Skladem
Kód výrobce:: Z-MFSB
3 120,00 Kč bez DPH
The Z-Finder 3" Mounting Frame for Small DSLR Bodies with Battery Grips is for use with the DSLR Gorilla plate or Mini DSLR Baseplate in order to attach a Zacuto Z-Finder to your camera LCD. It is designed for small body cameras with 3” x 2” LCD screens like the Canon 5D M2/7D/T2i or Nikon D300/7000 when being used with a battery grip. This frame is compatible with all Z-Finders.

This frame DOES NOT WORK with 3rd party battery grips.

This frame is not compatible with the D800, 5D Mark III or any camera with a 3.2” LCD screen. A frame for MIII and D800 with a battery grip is available here.

The Z-Finder frame attaches to the Gorilla Plate or Mini DSLR Baseplate with an included Z-Finder Mounting Frame Slide Kit. This slide enable front to back, side to side, and up and down adjustment to line the frame up with the camera LCD. The frame has a rubber coating on the back to avoid scratching and to ensure a clean seal with the LCD screen.

Zacuto's Z-Finder Pro from Zacuto on Vimeo.

Zákazníci, kteří koupili tento produkt, také zakoupili

Z-Finder Pro 3x

Z-Finder Pro 3x je profesionální optický hledáček od firmy Zacuto s tří násobným zvětšením. Je především zamýšlen pro natáčení videa zrcadlovkou a konstruován pro LCD displeje do velikosti 3".
10 270,00 Kč bez DPH

Semišová očnice Bluestar

Semišová očnice Bluestar je velice příjemná na kůži. Vhodné jak pro práci v horku tak v zimě.
143,00 Kč bez DPH 141,70 Kč bez DPH

Gorilla Plate

Destička připevňující se zespoda k fotoaparátu. Používá se jak v Z-Finderu Pro tak v nových DSLR sadách Zacuto. Je možné ji použít s Z-Finderem V2.
1 518,00 Kč bez DPH